Watsapp Destek Hattı 05321609916
Sepetim 0,00 TL
Mikrotik Hotspot Kurulumu

Hotspot nedir?

İngilizce bir sözcük olan ‘Hot-spot’, kablosuz hızlı internet bağlantısının yapılabildiği belirli bir coğrafi alana veya bölgeye verilen bir terimdir. Hot-spot’lar havaalanı, kafe, restaurant vb. kapalı alanlar veya kampüs alanlarında kullanılabilir. Hotspot sistemlerine şifresiz olarak bağlanabilirsiniz internette gezinmek istediğinizde size kullanıcı adı ve şifre soran bir sayfaya yönlendirecektir bu şekilde hizmet sağlayıcdan temin ederek kullanabilirsiniz. Bu uygulama en iyi örnek TTnet’in sağlamış olduğu wireless hizmeti olacaktır.

 

Bu uygulamadaki amacımız?

Bulunduğunuz bölgede kablosuz internet sağlayabilirsiniz bu hizmetten yararlanmak isteyen kullanıcılara ücretli, ücretsiz, süreli, süresiz, kotalı, kotasız şekilde internet hizmeti sağlayabilirsiniz. Aşağıdaki adımları takip edip kendi sisteminize uyarlayarak bu hizmeti sağlamaya başlayabilirsiniz.

Bu uygulamadaki ekipmanlarımız?

Örneğimiz için 1 adet routerboard, 1 adet wireless kart ve bunlara bağlamak için 1 adet Pigtail kullanacağız. Routerboard olarak RB433 serisini ve radio kartı olarak RB52H donanımlarını kullanacağız. Bu donanımları www.wireless-turkiye.com adresinden temin edebilirsiniz.

 

IP Address kısmından öncelikle interfacelerimize IP atıyoruz.


IP route kısmından, Iplerimizi route ediyoruz.

 

Wireless interfacemizi aktif edip ayarlarından mode ayarını ap bridge band genişliğini 2.4GHz-B/G olarak ayarlıyoruz. SSID kısmına görünmesini istediğimiz adı giriyoruz.

 

IP Hotspot kısmından Hotspot kurulumuza başlıyoruz. İnterface olarak wlan1 seçiyor bir sonraki adıma geçiyoruz.

 

Local address of network ayarlarımız interface ayarladığımız şekilde doğruluğunu kontrol edip Masquerade Network’ü işaretleyip bir sonraki adıma geçebiliriz.

 

Address pool of network ayarlarımız wlan yapılandırmamıza uygun otomatik atanmış şekilde gelecektir.

 

Select cerfificate kısmında özel SSL sertifikamız varsa satın alınmış import seçeneğinden bunu ekleyebiliriz. SSL sertifikamız olması şart olmadığından “none” seçip bir sonraki adım

ip address of stmp server geliyoruz bu kısımda maillerimizin gitmesini istediğimiz smtp server adresi veya ona ait IP adresini giriyoruz. Biz smpt serverımız yok sayarak 0.0.0.0 olarak bırakıyor ve next diyoruz.

dns servers kurulumunda, kullanacağımız dns server IPlerini yazıyoruz burada istersek birden fazla dns server girebiliriz.

DNS Name kısmında gerçek bir domain olması şartı ile istediğimiz şekilde bir dns serverımızı yazıp nextte tıklayarak hotspot kurulumumuzu tamamlıyoruz.

 

Yeni bir kullanıcı eklemek istediğimizde Users sekmesinden add new user diyoruz, buradan Mac adresi veya IP adresi şeklinde kısıtlamalarla kullanıcı ekleyebilirsiniz.

YENİ VE İNDİRİMLİ ÜRÜNLERDEN HABERDAR OLUN !
Whatsapp
İnternet sitemizde çerezlerden faydalanılmaktadır. Ayrıntılı bilgi için Kişisel Verilerin Korunması Kanununu, Gizlilik Sözleşmesi ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz. Reddet Kabul Et